• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
Uvanti logo

Vooruit op jouw manier

Vooruit op jouw manier

  • Home
  • Aanbod
    • Zicht op jezelf
    • Zicht op elkaar – voor partners
    • Zicht op elkaar – voor teams
    • Persoonlijke coaching
    • PCM Basistraining / PCM1
    • PCM verdiepingstraining / PCM2
  • Gratis
  • Blije klanten
  • FAQ
  • Over Simone
  • Blog
  • Contact

Ik ben een ambivert, jij ook?

Ik had altijd moeite met de vraag “Ben jij introvert of extravert?”. De eerste keer dat ik de vraag kreeg wist ik niet eens wat die woorden betekenden. Ik had ook al snel door dat er vaak een oordeel aan hangt: alsof extravert zijn  beter is dan introvert zijn. Maar voor mij is er geen ‘beter’ of ‘slechter’. Het voelde vaak als schoorvoetend toegeven dat ik meer introvert ben, niet iets om trots op te zijn. Bovendien voelde ik mij nooit thuis in het hokje “introvert” omdat ik ook extraverte kanten heb.

Het hangt natuurlijk af van de definitie die je hanteert. Ik heb gemerkt dat niet iedereen dezelfde betekenis aan deze woorden geeft. Zo zegt Van Dale:

extravert = op de buitenwereld gericht

introvert = in zichzelf gekeerd, weinig spraakzaam

Als kind al was ik bedachtzaam en graag op mezelf, maar kon kletsen als de beste! Was ik een spraakzame introvert, of misschien een bedachtzame extravert?

Andere websites zeggen: introvert = verlegen en extravert = sociaal. Daarmee zeggen ze dat extravert beter is dan introvert. Niet alles wat op internet staat is waar, dus geloof die sites maar niet.

De definitie van Wikipedia spreekt mij het meeste aan: Introversie is gerichtheid op de binnenwereld, energie krijgen van op jezelf zijn, rustig en bedachtzaam zijn, extraversie is gerichtheid op de buitenwereld, energie krijgen van gezelschap, spraakzaam en open zijn.

Of een definitie nu klopt of niet, het lijkt alsof je ALTIJD het een OF het ander bent. Ik herken me daar niet in. Ik ben zeker vaak introvert, maar heb ook een extraverte kant.

Gelukkig kwam ik in Wikipedia een woord tegen die ik nog niet kende: een ambivert. Dat is “iemand van wie de persoonlijkheid zowel introverte als extraverte kenmerken bezit en die, afhankelijk van stemming, context en doelen voor een van beide houdingen kiest. Introversie en extraversie zijn twee uitersten. Een ambivert kan bijvoorbeeld af en toe genieten van het bijwonen van grote sociale bijeenkomsten en op andere momenten zondert hij zich liever af.”

Dat past wel bij mij. Vandaar: ik ben een ambivert!

Wat herken jij bij jezelf en wat juist niet?

Mijn hart gaat uit naar mensen die worstelen met het begrijpen van zichzelf. Daarom heb ik het programma ‘Zicht op Jezelf’ ontwikkeld, waarin we samen kijken naar wie jij bent en wat je nodig hebt om je goed te voelen. Overigens: iederéén heeft béide kanten in zich, en beide kanten zijn OK.

Je bent hartelijk welkom voor een vrijblijvend kennismakingsgesprek.

Kennismaken

Gerelateerde berichten

Simone laat een Interne tweestrijd zien

Interne tweestrijd in de lunchpauze

Misschien herken je wat ik hier schrijf. En misschien ook helemaal niet. Stel je de volgende situatie voor: Ik ben samen met collega’s of deelnemers aan een training en het is lunchpauze. Je ziet me richting de kantine lopen, me omdraaien en een paar stappen de ander richting oplopen, me weer omdraaien en een paar... [Lees verder]

Denken en voelen

“Voeldenken” – Als je meer denkt dan voelt

Onlangs kreeg ik kritiek omdat ik te veel in mijn hoofd zou zitten en meer naar mijn gevoel moet luisteren. Ik voelde me niet begrepen. Het feit dat ik vaker het woord denken gebruik dan het woord voelen, betekent niet dat ik alleen denk en niet voel. Ik heb er eens op gereflecteerd hoe dat... [Lees verder]

van droom naar realiteit gaat stap voor stap

Droom > realiteit

Welke droom wil jij realiseren? We hebben allemaal dromen. Misschien droom je van de lotto winnen, maar behalve een lot kopen -en hopen dat je wint – kan je daar zelf niet zoveel aan bijdragen. Andere dromen kunnen wél realiteit worden. Om dat voor elkaar te krijgen is het (meestal) nodig om stappen te gaan... [Lees verder]

Primaire Sidebar

  • Home
  • Algemene voorwaarden
  • Cookieverklaring
  • Privacyverklaring
  • Internationale ethische code

Uvanti Leusden © 2025